Turul provinciei Burgos la ciclism: columbianul Fernando Gaviria (UAE) a câştigat a doua etapă

ciclism

Ciclistul columbian Fernando Gaviria a câştigat miercuri, la sprint, etapa a doua a Turului provinciei Burgos, care a avut loc pe distanţa de 168 km, între localităţile Castrojeriz şi Villadiego, informează Agerpres.

Gaviria a fost cronometrat cu timpul de 3h 55:38, fiind urmat de francezul Arnaud Demare (FDJ), respectiv irlandezul Sam Bennett (Deceuninck), care au trecut linia de sosire în acelaşi timp cu câştigătorul.

În clasamentul general lider este câştigătorul primei etape, austriacul Felix Grosschartner (BORA), cu timpul total de 7h 35:59, pe locurile 2 şi 3 fiind spaniolul Jon Aberasturi (CJR, +08), respectiv italianul Matteo Trentin (CCC, +08).

După cum s-a anunţat, cicliştii columbieni Sebastiano Molano, Cristian Munoz şi Camilo Ardina, toţi de la UAE Team Emirates, nu au luat startul în etapa a doua a Turului Burgos şi au intrat în izolare la hotel, deoarece sâmbăta trecută au fost în contact cu o persoană infectată cu Covid-19.

Conform unor surse ale EFE, cei trei rutieri au fost testaţi negativ, dar din măsură de precauţie s-a decis ca niciunul să nu ia startul în etapa de miercuri.

Joi va avea loc etapa a 3-a, între localităţile Sargentes de La Lora şi Picon Blanco (150 km).