Polonezul Kaczmarek, victorios în etapa a doua a Turului Ţinutului Secuiesc; Emil Dima, pe doi

ciclism

Rutierul polonezul Jakub Kaczmarek (Mazowsze Serce Polski) a câştigat, vineri, etapa a doua a Turului ciclist al Ţinutului Secuiesc, în timp ce românul Emil Dima (Giotti Victoria) s-a clasat al doilea, potrivit paginii de Facebook a cursei, potrivit Agerpres.

Kaczmarek a fost cronometrat cu timpul de 4 h 49 min 59 sec pe cei 198 km ai traseului Miercurea Ciuc - Izvorul Mureşului - Gheorgheni - Joseni - Praid - Odorheiu Secuiesc - Băile Homorod - Miercurea Ciuc. Dima a sosit la 22 de secunde, iar slovacul Lukas Kubis (Dukla Banska Bystrica) a completat podiumul, terminând la 24 de secunde de învingător. Eduard-Michael Grosu, component al naţionalei României, s-a clasat pe locul 6, la 33 de secunde de câştigătorul etapei.

Kaczmarek este noul lider al ierarhiei generale, urmat de kazahul Evgheni Fedorov (Vino - Astana Motors), la 5 secunde, şi de Kubis, la 28 de secunde. Locurile 6-9 sunt ocupate de românii Serghei Ţvetcov (naţionala României), la 38 de secunde de lider, Emil Dima, la 41 de secunde, Eduard Grosu, la 42 de secunde, şi Daniel Crista (CSA Steaua), la 43 de secunde.

Stanislaw Aniolkowski (CCC Developement Team) conduce în clasamentul pe puncte (sprinteri), polonezul Norbert Banaszek (Mazowsze Serce Polski) e liderul căţărătorilor, Fedorov conduce la Under-23, iar Mazowsze Serce Polski se află pe primul loc în clasamentul echipelor.

Ediţia din acest an a cursei se va încheia sâmbătă, cu două semi-etape - etapa 3 A (6 km), în Pasul Vlăhiţa (Tolvajos), cu startul la ora 10:00, şi etapa 3 B (122 km), pe traseul Miercurea Ciuc (16:30) - Ciceu - Racu - Mihăileni - Frumoasa - Nicoleşti - Miercurea Ciuc.