EHF European League - Dinamo a fost învinsă de USAM Nîmes

dinamo handbal

CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă în deplasare de echipa franceză USAM Nîmes Gard, cu scorul de 32-29 (15-14), marţi, în Grupa B a competiţiei masculine de handbal EHF European League.

După acest eşec, Dinamo are şanse infime de a se califica în faza următoare a competiţiei.

Formaţia din Hexagon a controlat jocul în cea mai mare parte a sa, iar în prima repriză a avut avantaj maxim de patru goluri, 10-6, 12-8, 13-9, dar la pauză avea doar un gol în plus pe tabelă, 15-14.

Dinamo a avut un debut foarte bun de repriză secundă, întorcând scorul şi conducând cu 17-15, dar a primit trei goluri consecutive şi nu a mai avut avantaj până la final. Ultima oară egalitatea s-a consemnat la 25-25, iar la 28-27 gazdele au tranşat disputa, marcând de patru ori la rând (32-27), pentru a câştiga cu 32-29.

Pentru Dinamo au marcat Rome Antonio Diogo Hebo 7 goluri, Ante Kuduz 6, Javier Humet Gaminde 4, Mihai Alexandru Asoltanei 2, Nicuşor Negru 2, Amine Bannour 1, Valentin Ghionea 3, Seyed Alireza Mousavi Ghalehmirz 1, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 1.

Golurile echipei din Nîmes au fost înscrise de Jean-Jacques Acquevillo 7, Ahmed Hesham Elsayed Moham 5, Mohamed Hisham Sanad 7, Luc Tobie 3, Vid Kavticnik 3, Benjamin Gallego 2, Quentin Dupuy 1, Julien Rebichon 1, Remi Salou 1, Remi Desbonnet 1.

Meciul a fost arbitrat de polonezii Jakub Jerlecki şi Maciej Labun, iar delegat EHF a fost francezul Michel Caillet.