Astra Giurgiu s-a calificat în semifinalele Cupei României

Astra Giurgiu

Astra Giurgiu s-a calificat fără probleme în semifinalele Cupei României la fotbal, după ce a dispus de formaţia de ligă secundă Petrolul Ploieşti cu scorul de 3-0 (0-0), în deplasare, într-o partidă din sferturile de finală.

Astra a făcut diferenţa în repriza secundă, când au punctat George Merloi (50), Sulejman Krpic (61), dintr-un penalty acordat pentru faultul lui Silviu Pană la Silviu Balaure, şi Sebastien Wuethrich (81), după o gafă a portarului Gheorghi Kitanov, potrivit agerpres.ro.

Citește și: EXCLUSIV Prima reacție a lui Traian Berbeceanu, după ce a fost eliberat din funcția de prefect al Capitalei: ‘Consider că mi-am făcut datoria față de bucureșteni’

Petrolul a avut şansa de a înscris golul de onoare, dar albanezul Armando Vajushi a executat lamentabil şi portarul David Lazar a reţinut mingea (86).

Astra se alătură în semifinale echipelor Universitatea Craiova şi ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu. Careul de aşi va fi completat în urma meciului dintre Dunărea Călăraşi şi Dinamo Bucureşti, programat joi seara.

FC Petrolul Ploieşti - AFC Astra Giurgiu 0-3 (0-0), Stadion ''Ilie Oană'' - Ploieşti

Au marcat: George Merloi (50), Sulejman Krpic (61 - penalty), Sebastien Wuethrich (81).

Armando Vajushi (Petrolul) a ratat un penalty în min. 86 (a apărat David Lazar).

Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitri asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Andrei Constantinescu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Sorin Costreie (Buftea)

Observatori: Dan Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Dragoş Ionescu (Bucureşti) - FRF